Porady dla użytkowników

Oto kilka zasad dla użytkowników instrumentów:

  • W nowym lub naprawionym instrumencie (z przekładaniem strun i wymianą pod nimi sukiennych podkładek) powstałe obciążenia, wyciąganie i sprasowanie materiału wymaga konieczności dwukrotnego w ciągu roku nastrojenia i regulacji instrumentu.
  • W następnm okresie korekta i strojenie powinny nastąpić co najmniej raz do roku, a jednak najlepszym cyklem jest kontynuacja dwóch strojeń i regulacji w roku: wiosną i jesienią.
  • Najlepszym zabezpieczeniem przed molami jest naftalina, położona we wnętrzu pianina lub fortepianu w najniższych partiach instrumentu oraz na stole klawiaturowym. Najlepiej, jeśli pierwszy raz miejsca rozmieszczenia pokaże stroiciel.
  • Najoptymalniejszymi warunkami dla pianin i fortepianów jest temperatura 14-20˚C oraz wilgotność w granicach 50 – 60 %. Absolutnie przeciwwskazane jest umieszczanie instrumentu w odległości bliższej niż 2 metry od grzejnika.
  • Pianino lub fortepian należy chronić przed przeciągami, ponieważ nadmierny ruch powietrza deformuje drewniane części instrument (przeciąg działa na drewno jak gigantyczna naturalna suszarka)
  • Niewskazane jest poddawanie instrumentu działaniu promieni słonecznych, ponieważ nadmiar słońca powoduje pękanie politury lub lakieru i rónież następuja deformacje części drewnianych.
  • Niedopuszczalne jest stawianie kwiatów doniczkowych na pokrywach instrumentów i ich podlewanie! Prędzej czy później z podstawek doniczkowych woda przeleje się na zewnątrz i uszkodzi zarówno obudowę instrumentu, jak też przeniknie do środka, powodując korozję strun i innych części metalowych, uszkodzenie strojnicy, płyty rezonansowej i innych części. Niejeden użytkownik – „ogrodnik” załamywał ręce po zapoznaniu go z zakresem i kosztem prac remontowych.